Jeśli chcesz się poradzić lub masz problem z dokonaniem zamówienia, to zadzwoń do nas: 604 990 296 / 793 680 498 albo napisz e-mail: sklep@bezalkohoLOVE.com

Wino bezalkoholowe do posiłków. Jak dobrać trunek do dania?

0

Jak dobrać wino do potrawy tak, aby trunek podkreślił smak dania, a jednocześnie go nie zdominował? Czy zasady dotyczące wyboru wina bezalkoholowego są takie same jak w przypadku napoju zawierającego procenty? Nasz artykuł pomaga rozwiać te i inne wątpliwości oraz stanowi mały przewodnik dla tych, którzy szukają klarownie przedstawionych zasad dotyczących łączenia wina z konkretnymi potrawami.

Wino bezalkoholowe do posiłków – jakie są zasady dotyczące wyboru trunku?

Wiele osób zastanawia się, czy zasady doboru wina bezalkoholowego do dania różnią się w jakikolwiek sposób od reguł dotyczących tradycyjnych trunków. Rozwiewamy te wątpliwości – napój niezawierający procentów ma te same walory smakowe co standardowe wino, zatem wytyczne w zakresie łączenia wina z potrawami są identyczne bez względu na zawartość alkoholu.

Co więcej, decydując się na wino bezalkoholowe do posiłku, fundujemy swojemu organizmowi porcję dodatkowych substancji wspomagających jego funkcjonowanie (polifenole i inne antyoksydanty, cenne pierwiastki takie jak potas). Nie spożywamy przy tym szkodliwego etanolu, ograniczamy też liczbę przyjmowanych kalorii (trunek bez procentów ma do 70% mniejszą kaloryczność w porównaniu do tradycyjnego wina).

Ogólne zasady doboru wina do posiłków

Podczas wyboru wina kluczowe jest to, aby trunek nie zniekształcał smaku potrawy, a samo danie nie zaburzało walorów smakowych napoju. Do słonych posiłków wybierzmy wino wytrawne, podobnie jak do dań stosunkowo tłustych. Pozbawionego słodyczy trunku nie serwujmy do deserów – inaczej wino wyda nam się bardziej cierpkie niż w rzeczywistości.

Jeśli planujemy podać więcej niż jeden trunek, istotne jest także, w jakiej kolejności zaserwujemy wina. Najpierw serwujemy wina białe, a następne czerwone. Pierwszeństwo przed winami ciężkimi, o głębokim aromacie, mają wina lekkie, owocowe. W pierwszej kolejności serwujemy wina wytrawne, a dopiero potem – wina słodkie.

Potrawa a rodzaj wina

Poniżej przedstawiamy mały spis potraw, które komponują się z poszczególnymi rodzajami wina:

  • wina białe o owocowym posmaku – warzywa, owoce morza, subtelnie przyprawiane drób oraz ryby;
  • wyraziste białe wina – ryby smażone, wędzone lub duszone w sosie; mocno przyprawiony drób, łagodnie doprawione ciemne mięso z jasnymi sosami;
  • wina różowe – dzikie ptactwo, wieprzowina, cielęcina, rozmaite przystawki (np. w postaci wędliny lub serów);
  • łagodne wina czerwone – gęsina, czerwone mięsa, dania z truflami, owoce takie jak wiśnie czy jagód;
  • wina czerwone o mocnym aromacie – mięsa z grilla, dziczyzna, dania z masłem bądź śmietaną, potrawy na bazie grzybów, twarde leżakowane sery.

A Wy pijecie wino do posiłków? Myśleliście o tym, żeby zastąpić tradycyjny trunek tym bezalkoholowym? A może już zasmakowaliście wina bez procentów? Napiszcie w komentarzu!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium