DARMOWA DOSTAWA OD 200ZŁ!

DARMOWA DOSTAWA OD 200ZŁ!

  • facebook
  • instagram
W jakiej temperaturze najlepiej przechowywać wino bezalkoholowe? 0

Kupując wino powinniśmy wiedzieć w jaki sposób je przechowywać oraz w jakiej temperaturze powinno być podawane, aby jego smak i aromat był najlepszy. Radzimy dziś najlepsze sposoby na podanie oraz trzymanie wina w domu, w tym bezalkoholowego.

Przechowywanie wina w warunkach domowych

 

Kupując wino nie zawsze planujemy wypić je tego samego wieczoru. Często zdarzają się wyjątkowe promocje, a czasami skuszeni dobrym poleceniem czekamy na jego otwarcie podczas wyjątkowej okazji. Domowe lodówki nie zawsze są dostosowane do tego, aby utrzymywać wysoką jakość wina. Zależy nam na tym szczególnie, gdy zakupione przez nas wino nie należało do tych tańszych. 

 

Optymalnymi warunkami do przechowywania wina są ciemne miejsca o umiarkowanej wilgotności i odpowiednio niskiej temperaturze. Wino stojąc w kuchni jest narażone na towarzyszącą podczas gotowania parę i ostre światło słoneczne. Bardzo częstym błędem jest pozostawianie butelki w pozycji pionowej. W takim przypadku korek bez kontaktu z płynem wysycha, wpuszczając więcej tlenu do jej wnętrza, pozbawiając go swojego smaku. 

Wpływ temperatury na smak podawanego wina

 

Temperatura w jakiej serwujemy wino wpływa na jego zapach oraz smak. W zależności od typu i koloru powinniśmy odpowiednio długo schłodzić je przed podaniem. 

 

Wino białe - do lekkich i słodkich win z późnych zbiorów polecamy temperaturę w okolicy 6–8°C, te bardziej złożone, przyprawowe i mineralne między 8 a 12°C, natomiast najbardziej dojrzałe i utlenione zalecamy podawać w wyższej temperaturze, 12–16°C

Wino czerwone - te lżejsze, bezbeczkowe, (Saint-Laurent, Vinho Verd, Beaujolais Village) najlepiej smakują mając 14–16°C, a dla pozostałych, bardziej złożonych, sugerujemy 16–18°C

Wino musujące - owocowe, takie jak prosecco, cava czy szampan powinno mieć 6–8°C, natomiast te bogatsze, dojrzałe wina musujące i beczkowe mogą być podawane w okolicy 10 do 12°C

 

Im chłodniejsze wino, tym jego zapach jest bardziej intensywny. Jednak schłodzone go zbyt mocno może uwydatnić w nim kwasowość, zniwelować słodki smak i odczuwalny alkohol. Wyższa temperatura natomiast podbija jego aromat, podkreśla słodycz i przyśpiesza proces uchodzenia bąbelków.

 

Podając wino bezalkoholowe należy pamiętać, że temperatura nie powinna być niższa niż 7°C i nie przekraczać 18°C. Warto również wziąć pod uwagę, że w momencie wlania do kieliszka, wino zwiększa swoją temperaturę o 1-2°C. Polecamy podawać je w okolicy 10°C - to najbardziej bezpieczna temperatura do serwowania wina zarówno bezalkoholowego, jak i tego z alkoholem. 

Dlaczego nie powinniśmy podawać wina w temperaturze pokojowej? 

Kiedyś wino, w szczególności czerwone, było podawane w temperaturze pokojowej, jednak wtedy ze względu na warunki i ówczesne budownictwo temperatura ta miała zwykle 17-18°C, czyli było kilka stopni niższe w porównaniu do dzisiejszych czasów, gdzie w domach temperatura ta oscyluje w okolicy 20°C. Przy takiej temperaturze smak wina może się niestety zmienić w niekorzystny sposób.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium