DARMOWA DOSTAWA OD 200ZŁ!

DARMOWA DOSTAWA OD 200ZŁ!

  • facebook
  • instagram
Najpopularniejsze kraje winiarskie na świecie 0
Najpopularniejsze kraje winiarskie na świecie

Samodzielna uprawa winogrona nie należy do najłatwiejszych. Bardzo ważne są warunki, klimat, czas i zaangażowanie, jakie poświęcamy na jego uprawę. Niektóre rejony słyną wyłącznie z produkcji wina na bazie tych owoców. Dowiedz się, które z nich zyskały sławę i serwują swoje trunki znane na całym świecie.

Produkcja wina - najpopularniejsze kraje

Czy uwierzyłbyś, że tylko 10 krajów odpowiada za 80% produkcji wina na całym świecie? Nieco ponad połowę wszystkich upraw i dystrybucji należy do 4 z nich: Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii (między 15% a 12%). W latach 2011 - 2015 Włochy zwiększyły produkcję wina o prawie 40%, ożywiając swój przemysł winiarski, który słabł przez poprzednią dekadę. Francja mocno konkurująca z Włochami pomimo zmniejszenia swojej produkcji przez kilka ubiegłych lat wciąż cieszy się bardzo wysoką popularnością i wypracowaną marką. 90% wina, które produkuje się w Stanach Zjednoczonych pochodzi z Kaliforni. Hiszpania natomiast króluje w ilości winnic i pól uprawnych różnych szczepów winogron.

Znane bałkańskie winnice

Wysoce cenione są również winiarnie z regionu bałkańskiego. Takie kraje jak Chorwacja, Macedonia, Czarnogóra, Serbia i Bułgaria mogą zaoferować miłośnikom wina niesamowite przysmaki, idealne do przekąszenia podczas degustacji trunków. Mołdawia natomiast ma bogatą tradycję uprawy winorośli, która sięga już tysiące lat.

Chorwacja jest bardzo zróżnicowana geograficznie, ma dwa regiony klimatyczne ( śródziemnomorski i kontynentalny) więc jest domem dla wielu odmian winogron i szerokiej gamy dobrych win. W Macedonii występuje około 300 słonecznych dni w roku, dzięki czemu ma bardzo odpowiedni klimat do uprawy winorośli. Ich czerwone wina dobrze komponują się również z typową kuchnią macedońską – grillowanym mięsem, dojrzałym serem czy sałatkami na bazie pomidorów. Mieszkańcy Mołdawii uprawiają winogrona od tysięcy lat i prawie każde gospodarstwo domowe ma swoją małą winnicę i własną piwnicę do przechowywania beczek z winem. Jest to dla nich tak powszechne, jak polskie przydomowe ogródki warzywne na wsiach i w małych miejscowościach.

Uprawa winorośli w Polsce

Tradycja uprawy wina w naszym kraju również sięga tysiąca lat. Pierwsze regiony, które posiadały liczne winiarnie znajdowały się w okolicach Krakowa. Winogrona uprawiano głównie ze względu na tradycje chrześcijańskie, gdzie zapotrzebowanie na wino było związane z odprawianiem mszy i obrzędów liturgicznych. Znanymi polskimi winiarniami są między innymi Turnau w Baniewicach, Golesz obok Jasła, winnica Sandomierska, czy Sztukówka we Frysztaku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium