Jeśli chcesz się poradzić lub masz problem z dokonaniem zamówienia, to zadzwoń do nas: 604 990 296 / 793 680 498 albo napisz e-mail: sklep@bezalkohoLOVE.com

Słodkie, czy wytrawne? Jakie wino bezalkoholowe wybrać dla siebie?

0
Słodkie, czy wytrawne? Jakie wino bezalkoholowe wybrać dla siebie?

Jeżeli do tej pory nie piłeś często wina, możesz nie orientować się w jego klasyfikacji ze względu na poziom słodkości. Słodkie, czy wytrawne? A może półsłodkie lub półwytrawne? Co oznaczają te cechy i jakie wino najlepiej wybrać na początek?

Klasyfikacja wina

Wino możemy podzielić na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie lub słodkie. Warto wiedzieć, że cukier nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na smak słodyczy w winie. Może mieć na to również wpływ poziom alkoholu, kwasowość i ilość garbników (taniny) w winie.

Każdy owoc winogrona posiada w sobie wiele rodzajów cukrów, począwszy od cukru prostego. Jest też fruktoza i glukoza, które pomagają w fermentacji, oraz śladowe ilości innych cukrów, które jej nie ulegają. Są to cukry, które gwarantują, że żadne wino nie jest w pełni „wytrawne”, a zawsze daje lekko słodki posmak.

Osoba uprawiająca wino może dodać do niego zwykły cukier (np sacharozę), zatrzymać proces fermentacji nim drożdże pochłoną całą fruktozę i glukozę (co pomoże to zachować więcej smaku owocowego w winie) lub dodać skoncentrowany sok winogronowy z powrotem do wina po fermentacji, poprawiając smak owoców. Ten proces dotyczy również wina bezalkoholowego, ponieważ powstaje ono w wyniku dealkoholizacji klasycznego wina, więc jego walory smakowe i klasyfikacja zostaje taka sama.

Są też inne składniki, które również będą miały wpływ na odczucie smaku słodyczy. Kwasowość pomaga jej przeciwdziałać, a tanina (które naturalnie występują w skórkach winogron, pestkach i łodygach) nadaje winu bardziej gorzki smak, dzięki czemu jest mniej słodkie. Wina niefiltrowane będą miały więcej cząsteczek białka ze skórek winogron, dodając odpowiedniej równowagi.

Który rodzaj wina wybrać dla siebie?

Łączenie wina to umiejętność i pasja wielu entuzjastów jedzenia, niestety może okazać się to dość trudne, co może wprawić w zakłopotanie początkujących degustatorów. Ludzie od wieków łączą wino z jedzeniem. Współczesny trend łączenia wina i jedzenia, który znamy dzisiaj, pojawił się stosunkowo niedawno, kiedy winiarze zaczęli promować swoje wina jako uzupełnienie konkretnych rodzajów posiłków.

Aby prawidłowo połączyć wino z jedzeniem, musisz dokładnie ocenić kwasowość, zawartość taniny, poziom alkoholu i konsystencję wina, a także wziąć pod uwagę składniki i smak potrawy. Z reguły delikatne jedzenie wymaga delikatnego wina, a intensywne jedzenie będzie dobrze komponować się z mocnym, cięższym winem.

Im mocniejsze jest jedzenie, tym ostrzejsze powinno być wino. Pikantne potrawy zmniejszają słodycz wina, sprawiając, że te wytrawne nabierają kwaśnego smak. Alkohol wydobywa olejki, które sprawiają, że ostre potrawy przypalają podniebienie, podkreślając uczucie gorąca lub pieczenia w ustach.

Cukier wzmacnia kwasowość, dlatego wina wytrawne smakują ostro i gorzko, gdy są spożywane ze słodkimi potrawami. Dlatego zawsze najlepiej jest mieć wino słodsze niż deser, który jesz.

Smak wina powinniśmy dobierać w zależności od naszego nastroju, smaku, który chcemy odczuwać w danym momencie oraz w zależności od tego jakie potrawy zamierzamy podawać w tym czasie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium