Jeśli chcesz się poradzić lub masz problem z dokonaniem zamówienia, to zadzwoń do nas: 604 990 296 / 793 680 498 albo napisz e-mail: sklep@bezalkohoLOVE.com

Jak produkowane jest wino bezalkoholowe?

0

Jak produkowane jest wino bezalkoholowe?

Wino bezalkoholowe coraz bardziej zyskuje na popularności. Wiele osób ma jednak obawy, czy ten pozbawiony procentów trunek smakuje tak samo jak tradycyjne wino i czy posiada podobne właściwości zdrowotne (wspomaganie pracy układu krążenia, zwalczanie wolnych rodników). Uprzedzenia te wynikają głównie z nieznajomości procesu produkcji wina bezalkoholowego. Przedstawiamy szczegóły dotyczące tego, jak wytwarza się wino bez procentów i tłumaczymy, skąd bierze się bogaty aromat, smak i właściwości tego bezalkoholowego napoju.

Czym różni się produkcja wina bezalkoholowego i tradycyjnego?

Produkcja wina bezalkoholowego niewiele różni się od procesu wytwarzania tradycyjnego, zawierającego procenty trunku. Oba napoje robione są z winogron, a dokładniej – soku winogronowego ulegającego fermentacji (proces ten określa się terminem ,,winifikacji”). W przypadku wina bezalkoholowego tradycyjny napój poddawany jest dodatkowo dealkoholizacji, w wyniku której wino traci procenty, zachowując przy tym swój smak, aromat i prozdrowotne substancje (m.in. naturalne przeciwutleniacze – polifenole).

Winifikacja jako podstawa produkcji wina bezalkoholowego

Obiegowa opinia, według której wino bezalkoholowe niewiele różni się od soku z winogron, nie ma nic wspólnego z prawdą. Trunek pozbawiony procentów przechodzi proces winifikacji tak samo, jak tradycyjny, zawierający alkohol napój. Produkcja wina rozpoczyna się od rozdrobnienia miąższu, skórek i pestek owoców. Taka miazga poddawana jest maceracji, a następnie uzupełnia się ją o substancje zatrzymujące rozwój drobnoustrojów i pleśni  oraz drożdże, dzięki którym dochodzi do fermentacji alkoholowej.

Rodzaj wina zależy od gatunku winogron oraz dokładnego przebiegu procesu winifikacji. W zależności od tych dwóch czynników po dealkoholizacji otrzymujemy wino bezalkoholowe czerwone, białe, różowe, a przy tym wytrawne, półwytrawne, półsłodkie lub słodkie.

Proces dealkoholizacji – dla wina bez procentów

Dealkoholizacja polega na usunięciu procentów z wina w procesie ekstrakcji próżniowej. Szczegóły tej procedury  chronione są patentami i mogą różnić się w zależności od producentów napoju. Dla procesu dealkoholizacji charakterystyczne jest jednak:

  • usuwanie alkoholu w niskiej temperaturze, wynoszącej do 30 stopni Celsjusza – dzięki temu wino jest chronione przed nadmiernym odparowywaniem wody, a tym samym utratą smaku i aromatu;
  • minimalizowanie czasu przeprowadzenia procedury – dzięki innowacyjnym metodom dealkoholizacja odbywa się w kilka minut;
  • wykorzystywanie system utrzymywania aromatu – chroniący wino bezalkoholowe przed zwietrzeniem;
  • redukowanie obecności alkoholu do śladowych ilości, nawet do 0,0% zawartości.

Coraz więcej opinii na temat wina bezalkoholowego potwierdza, że to trunek o bogatym smaku i zapachu, który dodatkowo można pić bez ograniczeń i wyrzutów sumienia. A Ty – dasz się skusić na lampkę bezalkoholowego wina i chwilę zdrowej przyjemności?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium