
Jak dobrze wiemy, alkohol nie jest wskazany dla osób poniżej 18 roku życia, w szczególności dla dzieci. Co jednak w przypadku napojów bezalkoholowych typu piwo, wino lub drinki?
Czy piwo bezalkoholowe można sprzedawać nieletnim?
Według polskiego prawa (Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi) zakaz sprzedaży alkoholu dotyczy osób, które nie ukończyły 18 roku życia, są nietrzeźwe i które chcą dokonać zakupu na kredyt lub pod zastaw. Za alkohol możemy uznać napój, który posiada powyżej 0,5% stężenia alkoholu etylowego. W innym przypadku sprzedawca nie ma obowiązku wylegitymowania osoby kupującej takie produkty. Wszystko opiera się na sumieniu oraz decyzji samego ekspedienta.
Warto wziąć również pod uwagę, że według art. 135 kodeksu wykroczeń “kto ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny”. Liczymy na to, że niepełnoletność jest wystarczającym powodem, aby odmówić sprzedaży piwa bezalkoholowego.
Dodatkowo reklamowanie alkoholu jest zakazane w mediach między 06:00 a 20:00, w prasie młodzieżowej, na okładkach czasopism, czy w miejscach, w których przebywają nieletni. Ma to na celu działania profilaktyczne, zniechęcające młodych ludzi do tradycji regularnego spożywania alkoholu.
Czy napoje bezalkoholowe mogą szkodzić młodzieży i dzieciom?
Wielu rodziców może zadawać sobie pytanie, czy piwo bezalkoholowe może mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie dzieci i nastolatków. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Bardzo ważne jest, aby jako osoby dorosłe w odpowiedzialny sposób pokazać prawidłowe nawyki związane z piciem alkoholu lub produktów, które w pewnym stopniu go imitują. Pokazujmy dzieciom odpowiedzialne podejście do alkoholu, aby w przyszłości nie miały problemu z jego spożywaniem (skutkiem może być wsiadanie za kierownicę pod wpływem, niewłaściwe zachowanie w przestrzeni publicznej, stosunek do innych ludzi po nadmiernym spożyciu).
Młodzi bardzo często naśladują zachowania dorosłych, więc trudno będzie odmówić im, gdy zobaczą, że któryś z rodziców pije piwo bez alkoholu, a one tego nie mogą. Piwo, czy wino bezalkoholowe nie jest napojem skierowanym dla dzieci. Pomimo niskiej zawartości alkoholu, on wciąż się tam znajduje i pity regularnie, szczególnie w większej ilości może mocno wpłynąć na organizm młodego człowieka. Takie napoje nie posiadają również wartości odżywczych, a dodatkowo zawierają dużą ilość cukru, który w nadmiarze może przyczynić się do przyspieszonej próchnicy, nadwagi, czy problemów żołądkowych.
Zachęcamy do zakupów naszych produktów bezalkoholowych wyłącznie osoby pełnoletnie.