Poprawia krążenie, wspiera trawienie, a nawet odmładza! Niestety wino nie zawsze ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Miłośnicy tego trunku, którzy mają problemy z cukrem muszą niestety szukać odpowiedniego zastępstwa.
Dlaczego diabetycy nie powinni pić alkoholu?
Osoby chore na cukrzycę mają problemy z prawidłowym przyswajaniem i wykorzystywaniem energii z glukozy, czyli cukru prostego, który jest podstawowym źródłem energii w organizmie człowieka potrzebnym do właściwego funkcjonowania narządów ludzkich.
Picie alkoholu może spowodować nieprawidłowości w gospodarce węglowodanowej człowieka, prowadząc do hipoglikemii lub hiperglikemii. To zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie cukru we krwi, które może zagrażać życiu chorej osoby, powodując niszczenie naczyń krwionośnych. Konsekwencją może być zaburzenie pracy, a nawet niewydolność każdego narządu w organizmie osoby chorej na cukrzycę. Alkohol nie jest również zalecany ze względu na ciągłe przyjmowanie leków.
Alternatywa dla zwykłego wina - wino bezalkoholowe dla cukrzyków
Wino bezalkoholowe to zwykłe wino, z którego alkohol został wydzielony w procesie dealkoholizacji (np poprzez odparowanie lub wypieranie cząstek alkoholu siłą odśrodkową). Dzięki temu taki napój jest pozbawiony procentów, przy zachowaniu swojego smaku.
Jest to świetny wybór dla osób, które ze względu na swoją chorobę chcą całkowicie zrezygnować z picia alkoholu, jednak zależy im na lampce wina od czasu do czasu ze względu na jego smak i klimatu podczas jego spożywania. Dla komfortu psychicznego warto znaleźć coś, co może wynagrodzić brak możliwości napicia się klasycznego trunku. Nawet spotkania ze znajomymi mogą nabrać dużo lepszej atmosfery, co dla wielu chorych jest bardzo ważne, aby czuć się dobrze.
Pomimo tego, że wino bezalkoholowe ma również mniejszą ilość cukru, diabetycy powinni pamiętać, że wciąż się tam znajduje, więc poziom insuliny musi być przez nich kontrolowany na bieżąco.
Zalety picia wina bezalkoholowego u diabetyków
Poza korzyściami wynikającymi z poprawy samopoczucia, wino bezalkoholowe może mieć również pozytywny wpływ na stan organizmu. Wynika to z zawartych w nim antocyjanów - naturalnych barwników pochodzenia roślinnego, które pełnią w organizmie funkcje ochronne. Mogą one wpływać na insulinę obniżając poziom glukozy we krwi. Dzięki temu można kontrolować jego ilość, jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie, obserwować swój organizm i stosować się do zaleceń lekarza, odnośnie spożywania wszelkich trunków alkoholowych i bezalkoholowych.