Jeśli chcesz się poradzić lub masz problem z dokonaniem zamówienia, to zadzwoń do nas: 604 990 296 / 793 680 498 albo napisz e-mail: sklep@bezalkohoLOVE.com

Wątroba a alkohol. Dlaczego wino bezalkoholowe jest lepsze?

0

Wątroba a alkohol. Dlaczego wino bezalkoholowe jest lepsze?

Wątroba pełni w organizmie człowieka aż 4 istotne funkcje: metaboliczną, detoksykacyjną, filtracyjną oraz magazynującą. Stąd warto zadbać o kondycję tego narządu – jego prawidłowe funkcjonowanie przekłada się bowiem na sprawne działanie także pozostałych organów. Jednym z czynników, które w największym stopniu degenerują wątrobę, jest alkohol, a dokładnie etanol – dlatego dobrze jest, w trosce o swoje zdrowie, przynajmniej okresowo zastąpić tradycyjne trunki winami lub drinkami bezalkoholowymi.

Co się dzieje z wątrobą, gdy pijesz alkohol?

Po spożyciu alkoholu etanol bardzo szybko przedostaje się do krwioobiegu poprzez układ pokarmowy (tylko niewielka ilość tej substancji wydalana jest z moczem i potem). Wątroba to główny organ, który odpowiada za metabolizowanie alkoholu. To w tym narządzie, przy pomocy odpowiedniego enzymu (dehydrogenazy), etanol przekształca się w kolejno aldehyd octowy oraz kwas octowy. Efektywność tego procesu uzależniona jest od ilości dehydrogenazy, a ta z kolei jest uwarunkowana osobniczo.

Alkoholowa choroba wątroby

Częste spożywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia narządu oraz rozwoju alkoholowej choroby wątroby. Schorzenie to rozwija się etapami, z których pierwszym jest alkoholowe stłuszczenie wątroby. W procesie tym dochodzi do odkładania się komórek tłuszczu w komórkach wątrobowych oraz wstępnego uszkodzenia narządu. Już na tym etapie mogą pojawić się przykre, choć mało uciążliwe dolegliwości (np. pobolewanie po łukiem żebrowym z prawej strony). Z czasem dochodzi do coraz większej degeneracji wątroby i postępujących uszkodzeń. Chory zaczyna skarżyć się na przewlekłe osłabienie i zmęczenie, pojawia się u niego żółtaczka, wodobrzusze, a badania wykazują wyraźne powiększenie wątroby. Ostatnim, nieodwracalnym stadium alkoholowej choroby wątroby jest marskość narządu, skutkująca licznymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, a także zaburzeń krzepnięcia czy gromadzenia się w organizmie szkodliwych toksyn.

Wino bezalkoholowe dla zdrowej wątroby

Podstawową zaletą wina bezalkoholowego jest fakt, że nie zawiera ono etanolu. Po wypiciu takiego trunku nasza wątroba nie jest obciążona koniecznością  przetwarzania alkoholu, nie ulega też systematycznej degradacji. Nawet duże ilości wina bezalkoholowego nie odbiją się negatywnie na naszej wątrobie – bez wyrzutów sumienia możemy sobie nawet codziennie pozwolić na porcję tego smacznego i aromatycznego trunku.

Warto dodać, że picie wina bez procentów nie tylko jest bezpieczne, ale także wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Napój ten zawiera bowiem typowe dla tradycyjnego wina bioaktywne związki, które hamują rozwój różnych chorób. Przykładem może być tutaj obecność w winie bezalkoholowym przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki przyczyniające się do powstawania nowotworów. Dodatkowo aromatyczny napój pity regularnie poprawia działanie układu krążenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium