Kupując różne produkty często zwracamy uwagę na ich termin przydatności do spożycia. Zależy nam na dobrym składzie, jednak często wiąże się to z krótszym czasem, w którym możemy coś zjeść lub wypić. Jak jest w przypadku wina, oraz wina bezalkoholowego?
Czy wino ma termin ważności?
Chociaż z wiekiem niektóre produkty stają się lepsze, niekoniecznie dotyczy to otwartej butelki wina. Zamknięte wino ma dłuższy okres przydatności do spożycia niż to otwarte. Nie powinniśmy mieć obaw co do spożycia go po upływie wydrukowanej daty ważności, jeśli pachnie i smakuje dobrze.
W przypadku wina, które już otworzyliśmy, powinniśmy wypić je do kilku dni, w zależności od tego jaki jest jego rodzaj. Czerwone wina możemy wypić nawet do tygodnia po otwarciu, białe i różowe do około pięciu dni, a musujące nie więcej niż dzień lub dwa.
Istnieje też błędne przekonanie, że z wiekiem smak każdego wina powinien się poprawiać. W rzeczywistości większość ekspertów zgadza się, że tylko 5-10% wszystkich win może poprawić się po ponad 1 roku starzenia, a tylko 1% wszystkich win poprawi się po ponad 5 latach. Oznacza to, że 99% wszystkich kupowanych przez nas win powinno być spożyte od razu. Nie oznacza to, że wino się zepsuje. Jego celowe postarzanie po zakupie nie przyniesie żadnych dodatkowych aromatów, czy walorów smakowych.
Mówiąc, że wino powinno być spożyte od razu, mamy na myśli, że powinno się je spożyć w ciągu około 1 roku do 5 lat od jego zakupu. Po tym czasie wino może stracić wiele cech, dzięki którym tak bardzo nam smakuje.
Jak przechowywać wino?
Aby zachować świeżość wina i mieć pewność, że nie zepsuje się szybciej niż powinno, należy zwrócić uwagę na sposób jego przechowywania po otwarciu butelki. Psuje się ono znacznie szybciej, gdy jest trzymane w temperaturze pokojowej, niż w chłodnym, stabilnym środowisku. Co więcej, butelkę wina warto trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ promienie UV mogą powodować przedwczesne starzenie się wina i utratę walorów smakowych. Ważne jest również, aby przechowywać butelki wina w miejscu, w którym trunek nie będzie się poruszał (np w drzwiach lodówki). Wino bezalkoholowe powinno być trzymane w lodówce maksymalnie kilka dni, ze względu na brak konserwującego go alkoholu, co może powodować namnożenie się bakterii.
Jeśli zamierzasz przechowywać wino przez dłuższy czas, na przykład rok lub dwa, połóż je w taki sposób, aby korek pozostał wilgotny i nie wysechł. Suchy korek może zanieczyścić wino i wpuścić powietrze, co negatywnie wpływa na jego jakość. Przechowuj wino w chłodnym i ciemnym miejscu.
Jak rozpoznać zepsute wino?
Jeżeli nie jesteś pewny, czy Twoje wino jest jeszcze zdatne do spożycia, zwróć uwagę na poniższe aspekty. Jeśli któreś z nich pojawiają się przy Twoim winie, powinieneś je wyrzucić:
- Zmiana koloru wina: gdy czerwone wino staje się brązowe, a białe wino zmienia kolor na żółto brązowy
- Lekko wypchnięty korek w górnej części butelki
- Wyraźnie nieprzyjemny zapach (stęchły, octu, mokrego papieru)
- Na winie znajdują się minimalne ilości pleśni lub posiada pleśniowy posmak