Staranie o dziecko to przecież jeszcze nie ciąża - mówi wiele pań sięgając po kieliszek wina.
Czy picie alkoholu jest wskazane w okresie starania się o dziecko?
Otóż nie. Co ciekawe – powinni się go unikać obije przyszli rodzice. Dlaczego?
Alkohol a starania o dziecko
Alkohol obniża płodność
Tak jest. Zanim powiemy sobie o wpływie alkoholu na płód w pierwszych tygodniach ciąży, powinniśmy sobie uświadomić, że do ciąży może w ogóle nie dojść, a w każdy razie może to być utrudnione.
Jeśli więc starasz się o dziecko od dłuższego czasu, a właśnie w tej chwili sączysz alkohol – odstaw go natychmiast i czytaj dalej…
Alkohol zaburza florę bakteryjną organizmu, ograniczając wchłanianie witamin i minerałów – również tych odpowiedzialnych za funkcjonowanie narządów rozrodczych. Większe ilości alkoholu mogą wpływać negatywnie zarówno na przebieg owulacji u kobiet, jak i na jakość nasienia u mężczyzn.
Zanim zaczniesz kombinować, ile to jest „większe ilości alkoholu”, pomyśl – czy nie lepiej w ogóle powstrzymać się przez jakiś czas od procentów?
Wina bezalkoholowe są równie dobre na poprawę trawienia i krążenie, jeśli taki masz argument za ich piciem.
Procenty w pierwszych tygodniach ciąży
O ciąży zwykle dowiadujemy się kilka tygodni od poczęcia. Te 4 lub 5 tygodni, kiedy jeszcze o niczym nie wiemy, bywa kluczowe. Jeśli kobieta pije w tym czasie alkohol, naraża się na wczesne poronienie.
Przypadki utraconych ciąż, o których niedoszli rodzice nigdy się nie dowiedzieli są dość częste.
Stawiając wyłącznie na wina bezalkoholowe nie tylko po pozytywnym wyniku testu, ale od momentu podjęcia decyzji o posiadaniu dziecka, zwiększasz szansę na szybsze powiększenie waszej rodziny.
Wczesne poronienie to oczywiście najczarniejszy scenariusz. Co jeszcze może spotkać Twoje nienarodzone dziecko, jeśli nie wiedząc o jego istnieniu będziesz sięgać po alkohol w pierwszych tygodniach od poczęcia?
Naukowcy są zgodni – alkohol może poważnie uszkodzić płód już w 3 tygodniu ciąży!
Możesz o tym nie wiedzieć, a alkohol z czerwonego wina, które tak lubisz i uważasz za zdrowe, uszkadza geny dziecka, które zaczyna się w tobie rozwijać. To przez tę nawet niewielką ilość alkoholu, twoje dziecko po przyjściu na świat może mieć problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.
Nigdy też nie zostanie poliglotą, ba – może mieć problem z nauczeniem się jakiegokolwiek języka, ponieważ alkohol w pierwszych dniach rozwoju mózgu dziecka, uszkadza właśnie rejony odpowiedzialne za zdolności językowe.
Nawet, jeśli zaprzestaniesz spożywania alkoholu natychmiast po pozytywnym wyniku testu, czasu i efektów działania już wypitych procentów nie cofniesz.
Zastanów się – czy warto tak ryzykować?
Jeśli lubisz wino i cenisz jego zdrowotne właściwości, sięgaj po lampkę bezalkoholowego - nawet codziennie. Nie będziesz musiała zmieniać tego nawyku po szczęśliwym poczęciu.