Jeśli chcesz się poradzić lub masz problem z dokonaniem zamówienia, to zadzwoń do nas: 604 990 296 / 793 680 498 albo napisz e-mail: sklep@bezalkohoLOVE.com

Przybliżamy metody produkcji wina bezalkoholowego! Część 3/3

0

 

Proces produkcji tego trunku, jak wiele razy pisaliśmy, jest zbliżony do jego alkoholowego odpowiednika. Jak to jednak wygląda krok po kroku? Dziś postanowiliśmy rozłożyć metody produkcji na czynniki pierwsze i dokładnie pokazać, jak tworzone jest wino bezalkoholowe! Zapraszamy.

Metoda wirujących stożków

Aby dobrze wprowadzić w charakterystykę powstania tej metody produkcji wina bezalkoholowego, musimy sięgnąć do historii. Od samego początku ta metoda służyła pozbywaniu się alkoholu z wina, jednak powody jej użycia były nieco inne. Nie chodziło bowiem o wyprodukowanie wina bezalkoholowego, lecz o obniżenie zawartości alkoholu. Czemu uważano, że było go zbyt dużo?

Tutaj musimy przedstawić Pana Roberta Parkera. Jest to amerykański prawnik i jeden z najbardziej wpływowych krytyków wina. Jego wkład w procesy produkcji oraz rozwój tej branży jest wprost nie do opisania. Pan Parker zawsze z degustował wina mocno skoncentrowane o bardzo wyraźnych aromatach. To takim właśnie wytworom przyznawał wysokie oceny. Nic więc dziwnego, że producenci zaczęli tworzyć właśnie takie trunki, które będą przypadały naszemu krytykowi do gustu. Bowiem wtedy jest dużo większa szansa na pozytywną ocenę wina, a co za tym idzie – wysoką sprzedaż.

Jak w takim razie zrobić wino, które charakteryzuje się dojrzałym i przepięknym bukietem smaków i zapachów? Najpopularniejszą metodą jest zostawienie winogron na krzaku trochę dłużej. Winogrona wtedy podsychają, a aromaty się koncentrują. Tu jednak pojawiają się problemy i wracamy do sedna naszego artykułu, czyli metody wirujących stożków. Musimy wiedzieć, że dużo cukru w mocno dojrzałych winogronach to więcej alkoholu potencjalnego i finalnie - za dużo alkoholu w gotowym winie. To problem, ponieważ bardzo dobre wino charakteryzuje się czymś, co nazywa się “BLICT” - jest to metoda oceniania gotowego produktu, która bierze swoją nazwę od angielskich słów balance, length, intensity, complexity, typicality. Wino z niezbalansowanym alkoholem nigdy nie dostanie pozytywnej noty. Żeby zaradzić temu problemowi, zaczęto stosować kolejną metodę zmniejszania ilości alkoholu w winie.

Metoda wirujących stożków polega na rozdzielaniu cząstek o różnych masach przy wykorzystaniu siły odśrodkowej. Jak się to odbywa? W kolumnie, jeden na drugim, ułożone są stożki. Od góry wlewa się wino, które spływa po, wprawionych w ruch okrężny, ściankach stożków. Podczas wielokrotnego odwirowania najbardziej lotne składniki wina, czyli w tym wypadku związki aromatyczne, oddzielą się a pozbawione ich wino spłynie na dół. Odparowane związki trzeba potem złapać - w tym celu napełnia się kolumnę obojętnym gazem, co zapobiega utlenianiu, po czym wykorzystuje się sprytny zabieg wtryśnięcia do kolumny oparów odwirowanego wina. Związki aromatyczne rozpuszczają się, po czym zostają zebrane w specjalnym zbiorniku. Cały cykl rusza wtedy od nowa, jednak tym razem to alkohol, jako najbardziej lotny składnik, zostaje odparowany. W zależności od tego, czy chcemy uzyskać wino o obniżonej zawartości alkoholu czy całkowicie bezalkoholowe, drugi etap etapu powtarzamy odpowiednią ilość razy.

Na sam koniec mieszamy wszystkie składniki i dostajemy pyszne wino bezalkoholowe, które dodatkowo zachowuje wszystkie funkcje oraz aromaty alkoholowego odpowiednika.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium