DARMOWA DOSTAWA OD 200ZŁ!

DARMOWA DOSTAWA OD 200ZŁ!

  • facebook
  • instagram
Jak powstaje wino bezalkoholowe? Jak smakuje ten trunek? 0

Konserwatywni smakosze podchodzą do win bezalkoholowych z dużą rezerwą. Tymczasem te trunki powstają na skutek tej samej metody fermentacji, co tradycyjne wina. W przypadku niektórych gatunków odbywa się nawet leżakowanie, dzięki któremu wino 0% uzyskuje wyjątkowy smak i aromat. Dopiero potem usuwa się z niego procenty. Wino bezalkoholowe to świetna propozycja dla wszystkich osób, które nie chcą lub nie mogą spożywać alkoholu. W jaki sposób powstaje?

Jak powstaje wino bezalkoholowe?

Okazuje się, że bezalkoholowe wino uzyskać można aż na trzy różne sposoby. Pierwsza metoda jest znana od dawna, ale bardzo rzadko obecnie stosowana. Polega na zamrożeniu trunku - wykorzystuje różnicę w temperaturach zamarzania wody i alkoholu. Trzeba znaleźć punkt, w którym alkohol jest ciekły, a woda zamienia się w lód. Trzeba w tym momencie usunąć płynny etanol.

Sporą popularnością cieszy się w tym przypadku tzw. destylacja próżniowa. Polega ona na podgrzaniu wina do temperatury 30 stopni Celsjusza, na skutek czego alkohol odparuje. Proces ten przeprowadzany musi być w ściśle kontrolowanych warunkach. Co istotne, metoda ta nie wpływa na polifenole, flawonoidy czy taniny, a więc najważniejsze składniki wina. Sama procedura jest niestety dość skomplikowana. W praktyce wiele metod dealkoholizacji jest chronionych odpowiednimi patentami.

Na skalę przemysłową na ogół wykorzystywana jest metoda wirujących stożków. Wino poddawane jest działaniu siły odśrodkowej, która wypiera cząsteczki alkoholu.

Popularne rodzaje win bezalkoholowych

Wiadomo już, jak powstaje wino bezalkoholowe. Warto wiedzieć, że w sprzedaży dostępne jest ono w wielu wersjach smakowych i kolorystycznych do wyboru. Wyróżnia się przede wszystkim:

- wino białe bezalkoholowe produkowane z miąższu jasnych winogron np. odmian Pinot Noir, Riesling czy Chardonnay,

- wino czerwone bezalkoholowe produkowane z ciemnych winogron, czasem z nutami truskawek, porzeczek i malin, jego najpopularniejsze rodzaje to Merlot, Cabernet Sauvignon czy Pinot Noir,

- różowe wino bezalkoholowe często serwowane jako aperitif.

Poza tym z uwagi na smak wyróżnia się wina bezalkoholowe słodkie, półsłodkie i wytrawne. Wszystkie mają niższą kaloryczność niż tradycyjne wina, co jest efektem procesu dealkoholizacji.

Jak smakuje wino bezalkoholowe?

Wiele osób zastanawia się przede wszystkim nad tym, jak smakuje wino bezalkoholowe. W zasadzie ma ono taki sam bukiet aromatów i smak jak tradycyjne wino. Sporo zależy od szczepu winogron, z którego jest wyprodukowane. Przyznać jednak trzeba, że wino 0% jest nieco lżejsze i mniej intensywne niż klasyczny trunek. To bowiem alkohol jest w dużej mierze nośnikiem i wzmacniaczem smaku.

Popularność win bezalkoholowych cały czas rośnie. To świetna propozycja dla wszystkich osób, które nie mogą lub nie chcą spożywać alkoholu, ale jednocześnie cenią sobie smak dobrego wina.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium