Jeśli chcesz się poradzić lub masz problem z dokonaniem zamówienia, to zadzwoń do nas: 604 990 296 / 793 680 498 albo napisz e-mail: sklep@bezalkohoLOVE.com

Czy wino może być wegańskie?

0
Czy wino może być wegańskie?

Na pierwszy rzut oka wino wydaje się być produktem całkowicie roślinnym. Skąd więc pytania i spekulacje o tym, czy na pewno jest wegańskie?

Popularność kultury wege i EKO

Wegetarianizm i weganizm towarzyszą nam już od dobrych kilkudziesięciu lat. Kiedyś kojarzyły się wyłącznie z osobami, które nie jedzą mięsa, a samą sałatę i warzywa. Dziś bycie “wege” stało się popularnym stylem życia, ważnym już niemal dla 10% ludzi na świecie. Nie tylko wykluczenie produktów mięsnych i odzwierzęcych stało się kluczowe dla tej społeczności. 

 

Zaczęli przykładać oni wagę również dla sposobu produkcji dóbr konsumenckich, stosowania dobrych praktyk pracowniczych, przeprowadzania testów na zwierzętach. Czy buty mogą być wegańskie? Tak, wystarczy, że wyprodukowane są w etyczny sposób i z naturalnych, ale nie zwierzęcych materiałów, a polityka firmy zawiera stosowanie się między innymi do najnowszych standardów ekologicznych. Ale co z winem?

Czy produkcja wina może być wegańska? 

 

W przypadku wina, możemy powiedzieć, że może być produkowane zarówno w wegański, jak i niewegański sposób. W czasie produkcji, gdy wino fermentuje, wytwarzają się osady, które wymagają klarowania. Ten proces można wykonywać z pomocą produktów zwierzęcych, jak żelatyna, chityna, czy białko jaja kurzego. Po wszystkim usuwa się je z wina, jednak samo ich wykorzystywanie nie jest zgodne z ideą, jaką promuje weganizm. Na szczęście coraz częściej stosowane są takie rozwiązania jak bentonit, węgiel aktywny, czy ziemia okrzemkowa, które równie dobrze oczyszczają wino. Musimy pamiętać, aby umieć odróżnić definicję produktu organicznego, bio i wegańskiego. 

 

Wina ekologiczne powstają z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych składników, które opierają się na równie naturalnych nawozach, bez ulepszaczy smaków, czy barwników. Nie gwarantuje to jednak, że wino będzie produkowane w sposób wegański. Warto, aby te produkty łączyły ze sobą te wszystkie cechy. Wówczas będziemy mieli gwarancję dobrej jakości, bezpieczeństwa zwierząt oraz odpowiednie zadbanie o naszą planetę. 

Czy wegańskie wino bezalkoholowe istnieje? 

 

Naturalnie! Nawiązując do naszych poprzednich artykułów, proces wytwarzania wina bezalkoholowego i klasycznego jest identyczny. Różnią się wyłącznie dodatkowym procesem dealkoholizacji. Jeżeli zastosowane będą wymienione wcześniej sposoby klarowania wina oraz brak dodatkowych środków chemicznych w całym procesie uprawy winogrona, możemy spokojnie delektować się jego smakiem. Wino wegetariańskie bezalkoholowe posiada bardzo zbliżony smak do klasycznego, dzięki czemu wiele wegetarian i wegan poleca go swoim bliskim. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium