DARMOWA DOSTAWA OD 200ZŁ!

DARMOWA DOSTAWA OD 200ZŁ!

  • facebook
  • instagram
Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? 0
Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Piwo bezalkoholowe to jeden z bardziej popularnych napojów, których obecność na kameralnych domówkach, hucznych weselach i klimatycznych przyjęciach typu garden party jest obowiązkowa. Zaskakuje tradycyjnym smakiem piwa, charakterystyczną pianą i oryginalnym aromatem. Doskonale smakuje mocno schłodzone. Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Czym jest piwo bezalkoholowe? Jak powstaje?

Piwo bezalkoholowe, to popularny napój, który smakiem i wyglądem do złudzenia przypomina tradycyjne piwo, jednak nie zawiera lub zawiera jedynie śladowe ilości alkoholu. Zgodnie z polskim prawem, zawartość alkoholu w piwie bezalkoholowym nie może przekroczyć 0,5% całkowitej objętości. Piwo bezalkoholowe faktycznie niezawierające alkoholu to piwo 0,0%. Klasyczne piwo bezalkoholowe charakteryzuje się głęboką bursztynową barwą, piwa smakowe mogą być słomkowożółte, miętowe, pomarańczowe albo różowe. Obecnie producenci piw bezalkoholowych chętnie eksperymentują ze składnikami i technikami ich produkcji, co przekłada się na bardzo różnorodną ofertę.

Jak powstaje piwo bezalkoholowe? Proces produkcji w zasadzie nie różni się od produkcji tradycyjnego piwa, jednak podejmowane są dodatkowe kroki, służące znacznemu ograniczeniu lub całkowitemu usunięciu alkoholu. Istnieją więc dwa główne sposoby przygotowywania piwa bez alkoholu, które polegają na:

  • zahamowaniu fermentacji. Produkcja piwa bezalkoholowego polega w tym przypadku na kontroli procesu fermentacji, aby drożdże wytworzyły jedynie minimalną ilość alkoholu. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe poprzez wcześniejsze zahamowanie tego procesu lub wykorzystanie drożdży, które wytwarzają jedynie ograniczoną ilość alkoholu.
  • usunięcie alkoholu po fermentacji. W tym przypadku, podczas produkcji piwa bezalkoholowego dochodzi do wytworzenia normalnej ilości alkoholu, który po zakończeniu procesu fermentacji jest usuwany z piwa. Piwa bezalkoholowe otrzymuje się w wyniku odparowania alkoholu, destylacji próżniowej lub filtracji membranowej, dzięki czemu zachowują one oryginalny smak i aromat, którymi może pochwalić się zwykłe piwo.

Jaki jest wpływ piwa bezalkoholowego na organizm?

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Jak spożywanie piwa bezalkoholowego wpływa na organizm? Otóż właściwości piwa bezalkoholowego są różne, w zależności od rodzaju napoju. Zależą bowiem od dodanego składu chemicznego, który zazwyczaj jest bardzo różny.

Piwo bezalkoholowe, podobnie jak piwo tradycyjne zawiera chmiel oraz jęczmień, będące bogatym źródłem polifenoli - w piwie bezalkoholowym znaleźć można m.in. enzymy antyoksydacyjnym oraz glikozydy flawonowe, czyli substancje o silnym działaniu przeciwutleniającym. Oznacza to, że piwo bez alkoholu może wykazywać właściwości uspokajające - wymienione związki skutecznie chronią organizm przed działaniem stresu oksydacyjnego, który uszkadza struktury komórkowe oraz wykazuje negatywny wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie. Poza tym związki fenolowe wykazują silne działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

Co jeszcze zawierać może piwo bezalkoholowe? Otóż właściwości piwa bez alkoholu wskazują na wysoką zawartość składników mineralnych (magnezu, potasu, fosforu) oraz zawartość witamin, m.in. witamin z grupy B. Umiarkowane spożywanie piwa bezalkoholowego nie pozostaje więc obojętne dla organizmu - poprawia jego kondycję, chociażby regulując gospodarkę wodno-elektrolitową (piwo bezalkoholowe wykazuje właściwości nawadniające) oraz przekładając się na długość i jakość snu głębokiego (chmiel zawarty w piwie bezalkoholowym sprzyja efektywnej regeneracji). Piwo bezalkoholowe zawiera także błonnik pokarmowy, co przekłada się na prawidłową pracę układu pokarmowego (m.in. zapobiega zaparciom).

Wpływ piwa bezalkoholowego na wątrobę - czy piwo bezalkoholowe szkodzi wątrobie?

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Czy jego spożywanie jest bezpieczne dla wątroby? Otóż zastąpienie piwa alkoholowego piwem bezalkoholowym może pomóc w redukcji ryzyka wystąpienia niektórych chorób wątroby, których przyczyną jest nadmierne spożycie alkoholu - m.in. stłuszczeniu i marskości wątroby. Trzeba jednak pamiętać, że piwo bezalkoholowe może zawierać śladowe ilości alkoholu (do 0,5%). Mimo to wpływ piwa bezalkoholowego wciąż jest mniejszy niż tradycyjnego piwa. Chcąc całkowicie uniknąć problemu obciążenia wątroby, warto zdecydować się na piwo 0,0%. Proces produkcji piwa bezalkoholowego w tym przypadku polega na całkowitym usunięciu alkoholu.

Wpływ piwa bezalkoholowego na trzustkę - czy piwo bezalkoholowe szkodzi trzustce?

Wiadomo, że piwo bezalkoholowe, ze względu na śladową ilość alkoholu (lub jego brak), nie szkodzi wątrobie, jednak czy może zagrażać trzustce? Trzeba pamiętać, że bóle związane z zapaleniem trzustki powodowane są spożyciem alkoholu (pozostałe składniki piwa bezalkoholowego nie mają wpływu na dolegliwości). Warto więc unikać piw klasycznych, a piwa bezalkoholowe spożywać w umiarkowanych ilościach, sięgając raczej po te, które proces fermentacji pozbawił alkoholu.

Piwo bezalkoholowe a cukrzyca - czy piwo bezalkoholowe powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi?

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe dla osób, które zmagają się z cukrzycą? Klasyczne piwo bezalkoholowe ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Nie oznacza to, że spożywanie piwa bezalkoholowego w przypadku osób z cukrzycą jest całkowicie bezpieczne - o włączeniu piwa bezalkoholowego do diety powinien zdecydować lekarz. Dlaczego? Otóż niektóre warianty piwa bez alkoholu mogą zawierać sporą ilość cukru. Wysoka zawartość cukru dotyczy piw bezalkoholowych, które zawierają soki owocowe lub koncentraty soku albo powstają z zagęszczonego soku owocowego. To popularna praktyka, zwłaszcza w przypadku napojów 0,0%.

Piwo bezalkoholowe a masa ciała - czy piwo bezalkoholowe tuczy?

Czy piwo bezalkoholowe może powodować przyrost masy ciała? Trzeba wiedzieć, że najbardziej kalorycznym składnikiem piwa bezalkoholowego jest alkohol. Oznacza to, że bezalkoholowe piwo jest wyraźnie mniej kaloryczne, niż piwo alkoholowe. To dobra wiadomość dla osób, które pozostają na diecie redukcyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to bezalkoholowych piw klasycznych. Piwa bezalkoholowe smakowe zawierają sok cytrynowy lub inny oraz cukier.

Piwo bezalkoholowe a nawodnienie organizmu - czy piwo bezalkoholowe nawadnia?

Czy piwo bezalkoholowe nawadnia organizm? Okazuje się, że tak, co więcej - jest świetnym wyborem dla osób, które potrzebuję efektywnego nawodnienia. Świetnie sprawdza się, chociażby po wyczerpującym treningu, gdyż zawiera spore ilości elektrolitów. Równocześnie nie zawiera alkoholu, który działa moczopędnie.

Piwo bezalkoholowe - czy jest zdrowe?

Zastanawiasz się, czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Należy wspomnieć, że tradycyjnie napój ten jest wytwarzany z zaledwie czterech składników: wody, drożdży, szyszek chmielowych oraz jęczmienia, a wytworzony w procesie fermentacji alkohol jest usuwany. Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa rodzaje piwa bezalkoholowego - piwo 0,0%, które nie zawiera alkoholu oraz piwo bezalkoholowe, zawierające śladowe ilości alkoholu (zgodnie z polskim prawem <0,5%).

Piwo bezalkoholowe, spożywane w umiarkowanych ilościach wykazuje właściwości uspokajające oraz zdrowotne. Co ważne, jest może być bezpieczne dla osób ze schorzeniami wątroby oraz cukrzycą. Włączenie piwa bezalkoholowego do diety osób zmagających się z problemami zdrowotnymi powinno jednak odbyć się pod kontrolą lekarza. Spożywanie piwa bezalkoholowego mogą bowiem wykluczać niektóre leki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium